تبلیغات
نشریه خبری - مطالب هفته چهارم دی 1390

جستجو

 

جلالی: روی یک حادثه گل خوردیم/ باید تحمل داشته باشیم

جمعه 30 دی 1390   11:47 ب.ظ

پس از شکست خانگی برابر ذوب‌‌آهن
جلالی: روی یک حادثه گل خوردیم/ باید تحمل داشته باشیم

خبرگزاری فارس: سرمربی تیم فولاد خوزستان پس از شکست خانگی مقابل ذوب‌‌آهن گفت: بهترین بازی‌مان را انجام دادیم اما روی حادثه گل خوردیم.

خبرگزاری فارس: جلالی: روی یک حادثه گل خوردیم/ باید تحمل داشته باشیم

به گزارش خبرگزاری فارس، مجید جلالی پس از شکست یک بر صفر مقابل ذوب‌آهن گفت: اگر می‌خواهیم تیم جوانی داشته باشیم و نتیجه بگیریم باید تحمل داشته باشیم. بازی دست ما بود ولی روی بی‌تجربگی بازیکنان جوانمان گل خوردیم.

وی افزود: شرمنده هواداران هستیم. آنها خیلی خوب ما را تشویق کردند. بهترین بازی را انجام دادیم اما روی حادثه گل خوردیم.

جلالی با انتقاد از داور این مسابقه عنوان کرد: داور پنالتی صددرصدمان را نگرفت. از بازیکنانم ممنون هستم که بازی زیبایی را ارائه کردند و این در حالی بود که چند بازیکن خود را در اختیار نداشتیم.
انتهای پیام/


نوشته شده توسط : ramin h

زنان کارمند بیشترین داوطلب دورکاری در تهران

جمعه 30 دی 1390   11:46 ب.ظ

بزرگیان در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد
زنان کارمند بیشترین داوطلب دورکاری در تهران

خبرگزاری فارس: معاون نوسازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری گفت: حدود 6 هزار نفر از دستگاه‌های اجرایی استان تهران به دورکاری رفته‌اند که بیشتر داوطلبان دورکاری خانم‌ها هستند.

خبرگزاری فارس: زنان کارمند بیشترین داوطلب دورکاری در تهران

احمد بزرگیان در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، اظهار داشت: بیشترین داوطلبان دورکاری، خانم ها هستند و دولت نیز اولویت دورکاری را به زنان داده است.
معاون نوسازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری افزود: در حال حاضر نزدیک به 6 هزار نفر از دستگاه‌های اجرایی استان تهران دورکار شده‌اند.
وی گفت: در برخی دستگاه‌ها تعداد خانم‌های دورکار بیشتر و در برخی دستگاه‌ها تعداد آقایان دورکار بیشتر است.
بزرگیان تصریح کرد: در دستگاه‌هایی که تعداد خانم ها بیشتر است، زنان دورکار نیز از دورکاران مرد بیشتر شده است.
انتهای پیام/ح


نوشته شده توسط : ramin h

تارتار: ابراهیمی شبیه‌سازی کرد، پنالتی تراکتورسازی درست نبود

جمعه 30 دی 1390   11:46 ب.ظ

تراکتورسازی می‌تواند جلوتر از پرسپولیس و استقلال حرکت کند
تارتار: ابراهیمی شبیه‌سازی کرد، پنالتی تراکتورسازی درست نبود

خبرگزاری فارس: سرمربی تیم داماش گیلان پنالتی تراکتورسازی را درست ندانست و گفت: ابراهیمی در آن صحنه شبیه‌سازی کرد.

خبرگزاری فارس: تارتار: ابراهیمی شبیه‌سازی کرد، پنالتی تراکتورسازی درست نبود

به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی تارتار پس از شکست ۳ بر یک مقابل تراکتورسازی عنوان کرد: جا دارد از هواداران خونگرم تبریزی که تیم خود را تشویق کردند و به حریف کاری نداشتند، تشکر کنم. تیم ما خوب بازی کرد و نیمه دوم هم سوار بازی بودیم و حتی می‌توانستیم گل هم بزنیم.

وی افزود: ما مربیان در طول هفته شبانه‌روز کار می‌کنیم ولی نتیجه را بازیکنان در داخل زمین رقم می‌زنند. روی کارهای دفاعی تیم هم تمرین کار کرده بودیم که ابراهیمی از ما پنالتی نگیرد و امکان نداشت به تراکتورسازی پنالتی بدهیم.

تارتار ادامه داد: مشخص بود که ابراهیمی شبیه سازی کرد و متاسفانه داور این صحنه را به خوبی ندید و اگر کمی باهوش بود حتی می‌توانست به بازیکن تراکتورسازی اخطار بدهد. این مسئله می‌توانست در نتیجه بازی تأثیرگذار باشد.

تارتار تصریح کرد: مطمئناً زیاد ایراد داشتیم، روی صحنه اول و دوم که گل خوردیم اشتباه از خودمان بود و اگر این اشتباهات نباشد، گلی به دست نمی‌آید. به نظر من تراکتورسازی در شرایط کلی و در طول سال می‌تواند از پرسپولیس و استقلال جلو بزند چون این پتانسیل را دارد.
انتهای پیام/


نوشته شده توسط : ramin h

نگرانی واردکنندگان کامیون از نوسانات ارزی رفع می‌شود/رایزنی با دولت و ستاد هدفمندی

جمعه 30 دی 1390   11:46 ب.ظ

معاون وزیر راه در گفت‌وگو با فارس:
نگرانی واردکنندگان کامیون از نوسانات ارزی رفع می‌شود/رایزنی با دولت و ستاد هدفمندی

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان راهداری از رفع موانع دریافت تسهیلات ارزی از صندوق توسعه ملی خبر داد و گفت: با توجه به نوسانات ارزی، شرکت‌های خودروساز و واردکننده کامیون مشکلاتی داشتند که برای رفع این مشکلات پیشنهاداتی ارائه شده است.

خبرگزاری فارس: نگرانی واردکنندگان کامیون از نوسانات ارزی رفع می‌شود/رایزنی با دولت و ستاد هدفمندی

شهریار افندی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره به بررسی‌های کارشناسی سازمان راهداری برای رفع موانع دریافت تسهیلات ارزی از صندوق توسعه ملی، به پیگیری‌های این سازمان برای دریافت تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی برای نوسازی ناوگان کامیونی، اشاره کرد و افزود: تقاضای شرکت‌های علاقمند به واردات ناوگان کامیونی دریافت شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:‌ در این طرح دو نکته اساسی مد نظر است اول این که تسهیلاتی که قرار بود از محل صندوق توسعه ملی به صورت ارز ارائه شود و مجدداً‌ شرکت‌های خودروساز و شرکت‌هایی که از این ارز برای واردات استفاده می‌کردند باید بازپرداخت به صورت ارزی انجام می‌دادند، با نوسانات ارزی، با مشکلاتی مواجه شد.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اضافه کرد: در این راستا شرکت‌های وارد کننده و خودروسازها دچار مشکلاتی شده بودند‌ که با راهکارهای جدید، نوسانات مربوط به ارز به نوعی جبران خواهد شد.
نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت تصریح کرد: در این‌باره ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها پیشنهادی را به تصویب هیئت دولت خواهد رساند تا بتواند جلوی این نگرانی را بگیرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: موضوع دوم در رابطه با این تسهیلات میزان سودی تسهیلات بود که با بررسی‌های کارشناسی و تصویب پیشنهاد از سوی دولت، موضوع مشکلات دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی در این‌باره نیز برطرف خواهد شد.
افندی‌زاده خاطرنشان کرد:‌ در طرحی که توسط ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها پیشنهاد شده است ارائه تسهیلات برای خرید ناوگان به صورت 40 درصد درتولیدات داخلی و 60 درصد در واردات بوده است که این درصد متناسب با تولیدات داخل و یا واردات تغییر می‌کند.
انتهای پیام/‌ح


نوشته شده توسط : ramin h

امکان کاهش نرخ ارز به کمتر از 1400 تومان/ با اخلال‌گران بازار برخورد جدّی شود

جمعه 30 دی 1390   11:46 ب.ظ

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با فارس خبر داد
امکان کاهش نرخ ارز به کمتر از 1400 تومان/ با اخلال‌گران بازار برخورد جدّی شود

خبرگزاری فارس: عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر برخورد ریشه‌ای با اخلال‌گران بازار ارز گفت: بانک مرکزی می تواند نرخ دلار را به کمتر از 1400 تومان برساند.

خبرگزاری فارس: امکان کاهش نرخ ارز به کمتر از 1400 تومان/ با اخلال‌گران بازار برخورد جدّی شود

جمشید عدالتیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا»، در خصوص وضعیت بازار ارز و برخورد انتظامی با دلالان اظهار داشت: روالی که در بازار ارز و طلا وجود دارد هیچ نوع منطقی اقتصادی ندارد و به نظر می‌رسد یک نوع جنبه روانی و شاید اخلال گرانه، دراین بازار وجود دارد.

* لزوم برخورد با اخلال‌گران بازار ارز

وی افزود: نوع برخورد دولت نشان می‌دهد دست‌هایی در کار است که بازار کشور را بهم بریزد و در همه جای دنیا هم معمول است زمانی که روال بازار به هم می‌ریزد لازم است از عوامل قهری هم استفاده شود.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی،صنایع و معادن تهران با بیان اینکه فضای امنیتی را تایید نمی‌کنم، تصریح کرد: اما بالاخره باید برای مردم و دولتمردان روشن شود که اگر اتفاقاتی که در بازار ارز رخ می‌دهد نتیجه نوعی توطئه اقتصادی است لازم است برخورد‌ها هم متناسب با آن باشد.
وی ادامه داد: آنچه درحال رخ دادن است نمی‌تواند فقط ریشه‌های اقتصادی داشته باشد و لازم است عوامل دیگری به کمک گرفته شود تا عرضه به صورت صحیح انجام شود.

* کنترل بازار و اعتماد سازی 
 
عدالتیان گفت: دشمن دو سه سالی است که جنگ اقتصادی را با کشور ما آغاز کرده است و نمی‌شود دشمن را دست‌کم گرفت.
این فعال اقتصادی گفت: در چنین شرایطی نمی‌توان تنها ابزارهای شرایط عادی را به کار گرفت و به نظر من باید در چند جبهه حرکت کرد.
وی در توضیح اظهاراتش ادامه داد: اعتمادسازی مجدد اقتصادی توسط بانک مرکزی، دیپلماسی موثر و راه حل‌های کوتاه مدت برای جلوگیری از صدمات کارهایی است که باید در شرایط فعلی در اقتصاد کشور انجام شود.
عدالتیان تصریح کرد: رفتار بانک مرکزی تا امروز گونه‌ای بوده که نتوانسته خود را به عنوان مدیر واقعی بازار مشخص کند و همین موضوع موجب شبهه شده است.
وی افزود:‌ بانک مرکزی می‌تواند با چند ابزار قیمت ارز را تا زیر 1400تومان پایین بیاورد و باید این کار را انجام دهد تا افرادی که قصد سوءاستفاده دارند بازار را رها کنند.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: باید با افرادی که درصدد برهم ریختن بازار هستند به صورت ریشه‌ای برخورد شود و برخورد با چند دلال خرد نمی‌تواند موثر باشد.

* افزایش سود سپرده‌ها برای مدیریت صحیح بازار
 
عدالتیان با اشاره به اینکه مردم باید نقدینگی خود را در بازار صحیح سرمایه‌گذاری کنند‌، خاطر نشان کرد: باید اقتصاد به مسیر اصلی خود برگردد و یکی از اقدامات در این زمینه افزایش سود سپرده‌ها است.
وی با اشاره به تقسیم بندی بانک‌ها به بازرگانی و تخصصی اظهار داشت: به اعتقاد من نرخ سود تسهیلات در بانک‌های تخصصی که در خدمت تولید و تجارت هستند نباید تغییر کند و حتی باید کاهش یابد. 
این فعال اقتصادی ادامه داد: بانک‌های تخصصی باید خارج از بازار پولی و مالی عمل می‌کنند و نرخ تسهیلاتشان در بازار تعیین نمی‌شود و براساس نیاز تولید تعریف می‌شود.
عدالتیان گفت: افزایش سود تسهیلات و سپرده بانک‌های بازرگانی موجب کنترل بازار می‌شود.
عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران گفت: مثلاً بانک صنعت و معدن  سرمایه‌ای را که از صندوق توسعه ملی دریافت می‌کند. می‌تواند تسهیلات را با سود 12درصد در اختیار تولید کنندگان قرار دهد.
انتهای پیام/ح


نوشته شده توسط : ramin h

ابراهیم‌زاده: فولاد را خوب آنالیز کرده بودیم/ به آینده خوشبین هستم

جمعه 30 دی 1390   11:46 ب.ظ

از هوار محمد خبری نداریم
ابراهیم‌زاده: فولاد را خوب آنالیز کرده بودیم/ به آینده خوشبین هستم

خبرگزاری فارس: سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن گفت: فولاد را خوب آنالیز کرده بودیم و توانستیم این تیم را شکست دهیم.

خبرگزاری فارس: ابراهیم‌زاده: فولاد را خوب آنالیز کرده بودیم/ به آینده خوشبین هستم

به گزارش خبرگزاری فارس منصور ابراهیم‌زاده پس از پیروزی یک بر صفر مقابل فولاد خوزستان گفت: به فولاد و مجید جلالی تبریک می‌گویم. او تیم آینده‌داری را ساخته است. ما فولاد را خوب آنالیز کرده و به ضد حملات چشم دوخته بودیم. به بازیکنان ذوب‌آهن خدا قوت می‌گویم که در شرایط بحرانی خود را بازسازی کردند و با دعای خانواده‌ و تلاششان اهواز را با دست پر ترک کردیم.

این مربی ادامه داد: به آینده تیم خوشبین هستم. هنوز مشکلات برطرف نشده و امیدوار به برطرف شدن آن هستیم.

وی در خصوص عدم بازگشت هوار ملامحمد گفت: هوار محمد رفته و هنوز بازنگشته است و ما از او خبر نداریم.
انتهای پیام/


نوشته شده توسط : ramin h

اعتراض هواداران استقلال به مظلومی و تقدیر از سرمربی اخراجی

جمعه 30 دی 1390   11:46 ب.ظ

حاشیه دیدار فجرسپاسی و استقلال
اعتراض هواداران استقلال به مظلومی و تقدیر از سرمربی اخراجی

خبرگزاری فارس: برخی از هواداران استقلال پس از شکست این تیم برابر فجر به سرمربی این تیم معترض شدند.

خبرگزاری فارس: اعتراض هواداران استقلال به مظلومی و تقدیر از سرمربی اخراجی

به گزارش خبرگزاری فارس، پس از شکست 2 بر یک استقلال برابر فجرسپاسی برخی از تماشاگران استقلال به پرویز مظلومی اعتراض کردند و وی را مربی ترسو نامیدند.

*پیش از آغاز مسابقه مسئولان باشگاه فجر از علی کلانتری سرمربی برکنار شده این تیم و سعید تبری تقدیر کردند. این تقدیر به خاطر صعود فجر سپاسی به لیگ برتر توسط این مربیان بود.

* ظرفیت ورزشگاه حافظیه کاملا تکمیل بود و بیش از 15 هزار تماشاگر در این ورزشگاه حضور داشتند که نیمی طرفدار فجر و نیمی دیگر حامی استقلال هستند.

* مجتبی جباری و مهدی رحمتی پیش از آغاز بازی به سمت محمود یاوری سرمربی فجر رفتند و از او برای حضور در میدان رخصت گرفتند.

* مهدی امیرآبادی کاپیتان استقلال بود. آرش برهانی و میلاد میداودی دو مهاجم آبی پوشان نیمکت نشین بودند و در نیمه دوم به میدان آمدند.

*برخی تماشاگران فجر سپاسی به سمت حنیف عمران‌زاده بازیکن استقلال هنگام پرتاب اوت سنگ پرتاب کردند و سپس تماشاگران استقلال به تلافی به سمت مهدی‌ رجب‌زاده بازیکن فجر سنگ و اشیا و پرتاب کردند.
انتهای پیام/


نوشته شده توسط : ramin h

دلایل کاهش سود سهام و اقدامات فرا رو

جمعه 30 دی 1390   11:46 ب.ظ

مدیر عامل بیمه آسیا در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد
دلایل کاهش سود سهام و اقدامات فرا رو

خبرگزاری فارس: مدیر عامل بیمه آسیا با اشاره به اینکه این شرکت در تلاش است حجم پرونده‌های باز را کاهش داده تا به واسطه آن رضایت‌مندی سهامدارن حاصل شود، گفت: پس از اعلام نرخ دیه امسال بار مالی زیادی به دوش شرکت‌های بیمه وارد شد.

خبرگزاری فارس: دلایل کاهش سود سهام و اقدامات فرا رو

عباس حاج فتحعلی‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا» در خصوص دلیل کاهش سود پیش بینی شده شرکت که در گزارش عملکرد 6 ماه منتهی به شهریور سال جاری 404 ریال اما در شرایط فعلی به 213 ریال رسیده اظهار داشت: تقریباً یکی از دلایل رکود سود سهام این شرکت بیمه اجرایی شدن نرخ جدید دیه است اما باید گفت این امر تنها علت نیست.
وی در خصوص سیاست‌های این شرکت جهت کاهش نگرانی سهام‌داران گفت: بیمه آسیا طی 9 ماه سال جاری حدود 41 درصد رشد حق بیمه‌های تولیدی را تجربه کرده اما به جهت آنکه این شرکت در ماه‌های اخیر با  معضلاتی در پرداخت خسارت مواجه شده کاهش سود سهام رخ داده است.
به گفته فتحعلی‌ها در حال حاضر این شرکت بیمه در تلاش است که حجم پرونده‌های باز را کاهش دهد تا به واسطه آن میزان رضایت‌مندی مردم را کسب کند.
وی در ادامه افزود: در راستای اعلام نرخ قطعی دیه امسال براساس توافق قوه قضائیه و صنعت بیمه مابه التفاوت بیمه‌نامه‌های بیمه گزاران در 5 ماه پایانی از سال دریافت نخواهد شد که همین امر بار مالی زیادی را به دوش شرکت‌های بیمه در حوزه پرداخت خسارت وارد کرده است.
مدیر عامل بیمه آسیا به زیان ده بودن بیمه شخص ثالث اشاره کرد و افزود: زمانی که مبالغ خسارت بر حق بیمه پیش بگیرد کاهش سود در فعالیت‌های بیمه‌گری امری طبیعی است.
البته فتحعلی‌ها به عوامل دیگری که تأثیرات منفی بر سودآوری شرکت‌های بیمه می‌گذارد اشاره کرد و گفت: در این مسیر ازدیاد پرونده‌ها در شرکت‌های بیمه نیز بی‌تأثیر نیست چراکه این امر به لحاظ پرداخت حق و حقوق مردم و سبک کردن بار شرکت در مقابل دین‌ها بسیار حائز اهمیت است. 
این مقام مسئول در بیمه آسیا به سهامدارن امیدواری داد که به محض کاهش حجم پرونده‌های خسارت میزان سود سهام‌ها این شرکت بهبود یابد.
انتهای پیام/ح


نوشته شده توسط : ramin h

برنامه اردویی و دیدارهای دوستانه تیم‌ ملی فوتبال تا آبان‌ 91 اعلام شد

جمعه 30 دی 1390   11:46 ب.ظ

پس از جلسه مسئولان فدراسیون، کی‌روش و سازمان لیگ
برنامه اردویی و دیدارهای دوستانه تیم‌ ملی فوتبال تا آبان‌ 91 اعلام شد

خبرگزاری فارس: برنامه اردویی و دیدارهای دوستانه تیم ملی فوتبال پس از جلسه مسئولان فدراسیون، کی‌روش و سازمان لیگ تا آبان‌ماه سال آینده اعلام شد.

خبرگزاری فارس: برنامه اردویی و دیدارهای دوستانه تیم‌ ملی فوتبال تا آبان‌ 91 اعلام شد

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از فدراسیون فوتبال، در جلسه کادر فنی تیم ملی در سازمان لیگ که روز گذشته برگزار شد، درباره اردوها و دیدارهای دوستانه تیم ملی در سال آینده باتوجه به برنامه مسابقات لیگ برتر، لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا و جام حذفی توافق‌های لازم حاصل شد.
در این جلسه که علی کفاشیان و مهدی محمدنبی رییس و دبیرکل فدراسیون، عزیز محمدی رییس سازمان لیگ، کارلوس کی روش سرمربی، دانیل گاسپار و میک مک درموت مربیان تیم ملی بزرگسالان، خسرو والی زاده مدیر رسانه‌ای تیم ملی، مهدی خراطی و حامد مومنی در آن حضور داشتند، کی روش تاریخ‌های پیشنهادی خود را برای برگزاری اردوهای تدارکاتی و دیدارهای دوستانه برای کسب آمادگی لازم برای حضور در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی اعلام کرد.

در این زمینه عزیز محمدی نیز توضیحات لازم را درباره برخی تاریخ‌های مورد درخواست کی روش داد و درنهایت طرفین با تعامل کامل و همکاری فدراسیون و سازمان لیگ به تفاهم رسیده و برنامه اردوها و دیدارهای دوستانه تیم ملی تا آبان سال آینده مشخص شد.

براین اساس برنامه اردوی تیم ملی برای دیدار با قطر که در گذشته نیز اعلام شده به این شرح است:
مرحله اول 28 بهمن: اعزام تیم ملی به دوبی و آغاز اردو و تمرینات در این شهر (بازیکنان استقلال یا ذوب آهن که روز 29 بهمن در مقدماتی لیگ قهرمانان آسیا بازی دارند، روز 30 بهمن به این اردو ملحق خواهند شد).
4 اسفند: دیدار دوستانه با اردن در دوبی
5 اسفند: بازگشت به تهران
مرحله دوم 6 اسفند: ادامه اردو در تهران – هتل اوین
10 اسفند: دیدار با قطر در ورزشگاه آزادی
مدیر رسانه ای تیم ملی سپس برنامه اردوها و مسابقات بعدی را براساس توافق جلسه چهارشنبه به این شرح اعلام کرد:

* 4 تا 6 فروردین 91 مینی کمپ (اردوی کوتاه مدت سه روزه) بدون حضور بازیکنان تیم‌هایی که در لیگ قهرمانان آسیا بازی دارند.

* نخستین اردو برای مرحله پایانی مسابقات مقدماتی جام جهانی 2014 از 23 اردیبهشت تا 24 خرداد ماه که این اردو شامل سه دیدار مهم تیم ملی در خردادماه نیز خواهد بود

* 15 مرداد تیم ملی یک دیدار دوستانه خواهد داشت (حریف تیم ملی و مکان برگزاری اعلام می شود)

* تیم ملی کشورمان همچنین در روزهای 21 شهریور، 25 مهر و 24 آبان سه دیدار دیگر در مرحله مقدماتی جام جهانی دارد.

* برای هرکدام از چهار دیدار فوق، تیم ملی چند روز اردو خواهد داشت که درباره کلیات این اردوها با سازمان لیگ توافق شد اما جزییات آن پس از قرعه کشی مرحله بعد در ماه مارس مشخص خواهد شد.
انتهای پیام/


نوشته شده توسط : ramin h

آخرین وضعیت واگذاری 13 شرکت اصل۴۴/آماده‌باش وزیر نفت به پالایشگاه‌ها

جمعه 30 دی 1390   10:04 ب.ظ

معاون سازمان خصوصی سازی در گفت‌گو با فارس خبر داد
آخرین وضعیت واگذاری 13 شرکت اصل۴۴/آماده‌باش وزیر نفت به پالایشگاه‌ها

خبرگزاری فارس:معاون سازمان خصوصی سازی آخرین وضعیت آماده سازی و واگذاری شرکت های اصل 44،هلدینگ خلیج فارس، پالایشگاه های نفتی و گازی و همچین ذوب آهن را اعلام کرد و از تاکید وزیر نفت بر فروش شرکت های زیرمجموعه خبر داد.

خبرگزاری فارس: آخرین وضعیت واگذاری 13 شرکت اصل۴۴/آماده‌باش وزیر نفت به پالایشگاه‌ها

ابوالقاسم شمسی جامخانه که از مردادماه سال جاری جانشین اسماعیل غلامی در سازمان خصوصی سازی شده در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی فارس، آخرین وضعیت آماده سازی و واگذاری شرکت های مشمول اصل 44 را اعلام کرد و از برنامه عرضه اولیه سهام چند شرکت پالایشگاهی و گازی در هفته های باقی مانده سال 90 و همچنین اوضاع شرکت هایی مانند ذوب آهن خبر داد.

*هلدینگ پتروشیمی آماده پذیرش در بورس

وی با بیان اینکه در هفته های آینده عرضه های خوبی از سوی سازمان خصوصی سازی انجام خواهد شد و شرکت های جدید دولتی وارد بورس و فرابورس می‌شوند،درباره شرایط هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس اظهار داشت: در حالی تاکنون جلسات متعددی برای این شرکت در نهادهای مخلتفی مانند شورای رقابت برگزار شده که مقرر شده این هلدینگ با 15 شرکت پتروشیمی آماده حضور در بورس شود.

شمشی جامخانه با اشاره به اینکه در 28 آذر ماه نقل و انتقال کامل سهام 15 شرکت پتروشیمی به هلدینگ خلیج فارس انجام شده، ادامه داد: در این رابطه باید صورت های مالی نیمه اول سال جاری در همین روزها ارایه شود تا کارگزار مشاور پذیرش هم بعد از تهیه صورت های مالی تلفیقی تا 15 بهمن ، سایر مراحل پذیرش در بورس آنرا طی کند.

*وزیر اقتصاد گفته شورای رقابت قبل از صدور رای، مصوبه را ابلاغ کند

وی در واکنش به این نکته که پیش از این رئیس شورای رقابت مخالف واگذاری این شرکت به صورت هلدینگ بود، پاسخ داد: در این رابطه وزیر اقتصاد به این مقام مسئول اعلام کرده قبل از اعلام رای نهایی در مورد هلدینگ پتروشیمی، نظر مصوب را ابلاغ کند. تاکنون رای و نظری در این مورد صادر نشده ولی در صورت صدور رای قطعی ، تابع آن خواهیم بود.

به گفته شمسی جامخانه، برنامه سازمان خصوصی سازی این است که هلدینگ فوق تا پایان سال جاری در فهرست شرکت های بورسی درج شود تا درصورت آماده بودن، عرضه اولیه سهام در اسفند یا فروردین سال آینده انجام شود.

*تاکید وزیر نفت بر واگذاری پالایشگاهای نفتی و گازی

این معاون درباره وضعیت شرکت های پالایشگاهی نفت و گازی هم توضیح داد: وزیر نفت تاکید کرده شرکت های پالایشگاهی نفت و گاز خودشان را برای واگذاری در سال جاری آماده کنند و با سازمان خصوصی سازی و بورس همکاری بیشتری داشته باشند،بنابراین ما هم در حال آماده سازی چند شرکت از حوزه هستیم.

*فرابورس میزبان عرضه اولیه سهام سه پالایشگاه نفتی

شمشی جامخانه با اشاره به واگذاری سال گذشته سهام پتروشیمی تبریز دربورس خاطر نشان کرد: برهمین اساس سازمان خصوصی سازی سهام شرکت های پالایشگاهی در بورس و فرابورس را عرضه خواهد کرد . دراین میان هرچند 95 درصد سهام پالایشگاه نفت تهران به سهام عدالت اختصاص یافته، اما به منظور کشف قیمت هرسهم این شرکت، باید 5 درصد از سهام آن در فرابورس عرضه شود.

وی افزود: همچنین وزیر نفت تاکید کرده به دلیل عدم همکاری پالایشگاه شیراز با شرکت مادر تخصصی و نداشتن شرایط حضور در بورس اوراق بهادار، این شرکت تا پایان سال از طریق فرابورس واگذار شود،علاوه بر این سهام پالایشگاه کرمانشاه هم در فرابورس عرضه خواهد شد.

*وضعیت پالایشگاه بندرعباس

معاون آماده سازی و اصلاح ساختار بنگاه ها سازمان خصوصی سازی با یادآوری این نکته که سهام دو پالایشگاه آبادان و امام خمینی به عنوان سهم دولت از صنعت واگذار نخواهند شد، در مورد وضعیت پالایشگاه بندرعباس که واگذاری آن ماه ها به تعویق افتاده ، گفت: این شرکت تنها پالایشگاه نفتی است که از طریق بورس باید واگذار شود اما به دلیل وجود مشکلاتی در صورت های مالی 6 ماهه ، عرضه اولیه سهام آن به تاخیر افتاده است. در این رابطه تاکنون جلسات سه جانبه ایی با مسئولان شرکت های ملی نفت و ملی پالایش و پخش و همچنین بورس برگزار شده که امید به حل آن داریم.

شمشی جامخانه افزود:برای پالایشگاه بندرعباس برنامه ایی ارایه کرده و مقرر شده تا بعد از تعدیل و اصلاحاتی، مسئولان بورس هم نظرشان را بدهند تا در اولین فرصت اقدام به عرضه سهام این شرکت بزرگ کنیم.

*واگذاری 7 شرکت گازی در بورس و فرابورس

وی در ادامه این گفت وگو در مورد واگذاری شرکت های پالایشگاه گاز هم اظهار داشت: شرکت ملی گاز در حالی اقدامات اولیه برای حضور در بورس را انجام می دهد که قصد داریم سهام سه شرکت پالایشگاه گاز پارسیان، سرخون قشم و فجر جم را در بورس واگذار کنیم.

این مقام مسئول افزود: همچنین دو پالایشگاه گاز بید بلند یک و مسجد سلیمان در قالب یک شرکت از طریق فرابورس واگذار خواهندشد. پالایشگاه ایلام هم شرایط پذیرش در بورس و فرابورس را نداشت و مقرر است این شرکت هم از طریق بازار سوم فرابورس به فروش برسد.

*واگذاری ذوب آهن به کجا انجامید؟

شمشی جامخانه در خاتمه و در برابر این سئوال که واگذاری سهام ذوب آهن در فرابورس به کجا انجامید؟ توضیح داد: واگذاری این شرکت مشمول اصل 44 هم برای دارای اهمیت است اما مشکل کوچکی در مورد لزوم اصلاحاتی در صورت های مالی آن وجود دارد که باید بر طرف شود تا زمینه عرضه سهام آن در فرابورس فراهم شود. انتظار داریم این برنامه در سال جاری عملی شود.

انتهای پیام/م


نوشته شده توسط : ramin h

پخش زیارت رسول اکرم(ص) از تمام شبکه‌های رادیویی

جمعه 30 دی 1390   10:04 ب.ظ

از روز شنبه صورت می‌گیرد
پخش زیارت رسول اکرم(ص) از تمام شبکه‌های رادیویی

خبرگزاری فارس: زیارت مخصوص رسول اکرم(ص) هم‌زمان با روز رحلت ایشان از تمام شبکه‌های رادیویی پخش می‌شود.

خبرگزاری فارس: پخش زیارت رسول اکرم(ص) از تمام شبکه‌های رادیویی

به گزارش خبرگزاری فارس، با نزدیک شدن به آخرین روزهای ماه صفر و رحلت جانگداز نبی مکرم اسلام (ص)، شبکه‌های مختلف رادیویی از عصر روز شنبه یکم بهمن تا عصر روز یک شنبه دوم بهمن ماه در زمان‌های مختلف اقدام به پخش زیارت حضرت رسول اکرم (ص) خواهند کرد.
 
جدول پخش زیارت رسول اکرم(ص) به شرح ذیل است:
 
شبکه رادیویی اقتصاد: شنبه1/11/90 ساعت 22:00- شبکه رادیویی معارف: شنبه1/11/90 ساعت 22:45 در برنامه حریم عصمت- شبکه رادیویی فرهنگ: شنبه1/11/90 حوالی اذان مغرب- شبکه رادیویی تهران: شنبه1/11/90 ساعت 21:00- شبکه رادیویی پیام: شنبه1/11/90 قبل از اذان مغرب- شبکه رادیویی سلامت: شنبه1/11/90 ساعت 17:50 تا 18 و یک شنبه از ساعت 6:05 صبح تا 6:15  و از ساعت 12:25 ظهر تا 12:35-  شبکه رادیویی البرز: یک شنبه2/11/90 ساعت 14:30 – شبکه رادیویی نمایش: یک شنبه2/11/90 ساعت 12:10 بعد از اذان -شبکه رادیویی جوان: یک شنبه2/11/90 ساعت 11:00 صبح- شبکه رادیویی قرآن: یک شنبه2/11/90 ساعت 11:30 قبل از اذان ظهر.
انتهای پیام/و


نوشته شده توسط : ramin h

٢١ کشتە و زخمی در انفجار کرکوک

جمعه 30 دی 1390   10:04 ب.ظ

فوری/
٢١ کشتە و زخمی در انفجار کرکوک

خبرگزاری فارس: دقایقی پیش انفجار یک خودروی بمب گذاری شدە در جنوب شهر کرکوک ، ٢١ کشتە و زخمی برجای گذاشت.

خبرگزاری فارس: ٢١ کشتە و زخمی در انفجار کرکوک

بە گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کرکوک ، دقایقی پیش انفجار یک خودروی بمب گذاری شدە در جنوب شهر کرکوک ، ٢١ کشتە و زخمی برجای گذاشت.

یک منبع امنیتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس اعلام کرد:در آمارهای اولیە ٦ نفر کشتە و دست کم ٥ تن دیگر زخمی شدەاند.

موج جدید نا آرامی های استان کرکوک در حالی است کە طارق الهاشمی معاون رئیس جمهور عراق هفتە گذشتە پیشنهاد انتقال جریان محاکمە خود از دادگاە بغداد بە دادگاههای کرکوک را مطرح کردە بود.

اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال خواهد شد.

انتهای پیام/++


نوشته شده توسط : ramin h

قلعه‌نویی: نگا‌همان به نیروهای داخلی غلط است/ مقایسه سقف قرارداد و قیمت دلار!

جمعه 30 دی 1390   10:04 ب.ظ

امیدوارم فوتبال‌مان به سمت زیبایی‌ها برود
قلعه‌نویی: نگا‌همان به نیروهای داخلی غلط است/ مقایسه سقف قرارداد و قیمت دلار!

خبرگزاری فارس: سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی گفت: نگاهی که به نیروهای داخلی داریم غلط است.

خبرگزاری فارس: قلعه‌نویی: نگا‌همان به نیروهای داخلی غلط است/ مقایسه سقف قرارداد و قیمت دلار!

به گزارش خبرگزاری فارس، امیر قلعه‌نویی در گفت و گوی تلفنی با برنامه ورزش و مردم در خصوص برتری 3 بر یک مقابل داماش گیلان گفت: قبل از اینکه بخواهم در مورد مسائل فنی صحبت کنم باید بگویم در بازی رفت یک سری مشکلات به وجود آمد اما دیروز فضای بسیار قشنگی در ورزشگاه حاکم بود و مسئولان داماش و تارتار سرمربی این تیم‌ از این فضا تمجید کردند. امیدوارم فوتبال‌مان به سمت این زیبایی‌ها برود.

وی افزود: خیلی‌ها از آقا تختی مدال‌های بیشتری آوردند اما همه جا نام تختی است چرا که در ورزش برد و باخت اهمت زیادی ندارد یا هادی ساعی با حرکت قشنگی که انجام داد در ذهن مانده است.

قلعه‌نویی در مورد بازی گفت: داماش فوتبال بسیار خوبی به خصوص در نیمه دوم انجام داد و ما شانس آوردیم وقتی 2 بر یک جلو بودیم توپی که به تیرک خود وارد دروازه‌ نشد.

سرمربی تراکتورسازی در مورد اینکه گفته می‌شود پنالتی این تیم درست نبوده گفت: من از صحنه دور بودم اما خطا در داخل محوطه انجام شد اینکه پنالتی بود یا نه کارشناسان باید نظر بدهند. ضمن اینکه خود مسئولان داماش هم می‌گفتند گلی که ما به ثمر رساندیم سالم بوده اما داور آن را مردود اعلام کرد، در این مورد هم باید کارشناسان نظر بدهند.

قلعه‌نویی در مورد اینکه چرا سازمان لیگ به مبلغ قرارداد مربیان داخلی دقت می‌کرد اما سقف قرارداد برای مربیان خارجی مثل دنیزلی رعایت نشده عنوان کرد: همه جای دنیا دنبال این هستند برای نیروهای خودشان بستر را فراهم کنند تا پیشرفت کنند اما ما قوانین را طوری می‌گذاریم که نیروهای داخلی و استعدادهایمان از بین می‌رود. نگاه داخلی به نیروهای خودی باید قشنگ‌تر باشد. اصل این قانون غلط است.

وی افزود: برای دنیزلی احترام قائلم او با 3 تیم مختلف در ترکیه به مقام قهرمانی رسیده و آمدن چنین نیروهای به فوتبال ما کمک می‌کند. نگاهی که به نیروهای داخلی داریم غلط است. مثلا می‌توانیم به همین بحث تولیدات پیراهن‌های داخلی اشاره کنیم. خیلی مواقع تولیدات داخلی کیفیت بهتری نسبت به تولیدات خارجی دارد.

قلعه نویی تصریح کرد: اگر قرار است قانونی گذاشته شود باید به نفع همه باشد. من عزیز محمدی را دوست دارم. او انسان خوبی است. پیش از این دیده می‌شد که در جدول مسابقات تیمی 6 بازی انجام داده و تیم دیگر 15 بازی. اکنون لیگ ما به خوبی در حال برگزاری است. ایرادهایی هم وجود دارد. مثلا قبل از شروع مسابقات می‌توانند در مورد جام حذفی اعلام کنند که فینال در مشهد برگزار می‌شود. در هر صورت قانون سقف قرار داد باعث شد قیمت‌ها بالا برود درست مثل اتفاقی که برای دلار افتاد!
انتهای پیام/


نوشته شده توسط : ramin h

مصوبه افزایش سود بانکی شورای پول و اعتبار مغایر با قانون بانکداری بدون ربا است

جمعه 30 دی 1390   10:04 ب.ظ

حسن سبحانی:
مصوبه افزایش سود بانکی شورای پول و اعتبار مغایر با قانون بانکداری بدون ربا است

خبرگزاری فارس: یک اقتصاددان با اشاره به روش‌ تامین مالی در اقتصاد اسلامی، با اشاره به قانون بانکداری بدون ربا، گفت: مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش نرخ سود سپرده با قانون بانکداری بدون ربا مطابقت ندارد، زیرا قانون بانکداری بدون ربا سود را متغیر و براساس بازدهی حقیقی اقتصاد در نظر گرفته است.

خبرگزاری فارس: مصوبه افزایش سود بانکی شورای پول و اعتبار مغایر با قانون بانکداری بدون ربا است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حسن سبحانی در نشست انجمن اقتصاددانان ایران، با بیان اینکه تامین مالی در کشورهای اسلامی باید متناسب با اعتقادات آن جامعه طراحی شود، اظهارداشت: باید در روش تامین مالی با حفظ احکام شرعی، سود پرداخت شود،اما در این نظام سپرده‌گذار باید ریسک را بیشتر تحمل کند.

وی افزود: در جوامع مختلف زندگی افراد متاثر از ارزش‌ها است و در جواع اسلامی که اعتقاد به حرمت ربا دارند باید راهکاری برای انجام معاملات و سرمایه‌گذاری بدون دریافت ربا طراحی و اجرایی شود.
 
این اقتصاددان گفت: در کشورهای اسلامی ابزارهایی برای تامین مالی ایجاد کرده‌اند که به همراه سود حداقل‌هایی را برای عدم ایجاد ربا در نظر گرفته‌ و بر این اساس تامین مالی اسلامی به روش مشارکت در سود و زیان طراحی شده است.

وی در مورد این الگوی تامین مالی گفت: در این نظام، افراد منابع و سرمایه‌های خود را به یک نهاد می‌سپارند و این نهاد پول را در یک فعالیت اقتصادی به وکالت از افراد سپرده‌گذاری می‌کنند و امکان دارد فرد سپرده‌گذار بخواهد تنها در یک نوع فعالیت خاص سرمایه‌گذاری کند.

سبحانی ادامه داد: در این الگو فرد تا زمان بهره‌برداری طرح و بازدهی پروژه باید برای دریافت سود صبر کند و سود حاصله متناسب با میزان سپرده‌گذاری افراد تقسیم می‌شود که این روش یک نوع جریان درآمدی ایجاد می‌کند؛ البته در این روش هیچ‌گاه سود از قبل تعیین نمی‌شود بلکه متناسب با عرضه و تقاضای کالای تولید شده سود تعیین می‌شود. 

*کاهش هزینه تولید و عدم نیاز به وثیقه در تامین مالی مشارکتی

وی با اشاره به ویژگی این روش تامین مالی بیان کرد: با فرض ثابت بودن سایر شرایط، هزینه تولید در نظام مشارکت در سود و زیان، کمتر از سیستم نرخ بهره ثابت است زیرا صاحب پول همزمان با بازدهی حقیقی اقتصاد و تولید کالا افزایش درآمد خواهد داشت و از طرف دیگر در صورتی که تکنولوژی کاربر باشد، ‌افزایش عرضه متناسب با تقاضای حقیقی جامعه خواهد بود.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های این روش تامین مالی عدم نیاز به دریافت وثیقه است زیرا با توجه به سهامدار بودن افراد در طرح‌ها، افراد به عنوان صاحبان بنگاه یا طرح محسوب می‌شوند؛ همچنین فرد سهامدار باید فردی را انتخاب کند که مطمئن باشد این پروژه سود خواهد داشت اما در صورت زیان، فرد در آن شریک خواهد بود.

این استاد دانشگاه تهران افزود:‌ در این روش بانک تنها هزینه وکالت یا کارمزد را دریافت می‌کند و هم‌اکنون بسیاری از بانک‌های دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که احتمال ضرر و ورشکستگی در این روش بسیار کمتر است زیرا سود به دست آمده از تسهیلات به سپرده‌گذار تعلق می‌گیرد و به بانک ارتباطی ندارد.

*قرائن زیادی مبنی بر عدم رعایت اصول بانکداری اسلامی در بانک‌ها وجود دارد

وی با اشاره به این تحلیل‌ها که نرخ سود باید تورم را پوشش دهد، گفت: این استدلال برای کشورهای غربی منطقی است اما در روش تامین مالی مشارکتی منطقی نیست بلکه درآمد تولیدکننده در دوره‌های تورمی از مابه‌التفاوت درآمد متورم از هزینه متورم به دست می‌آید بنابراین تورم در سود دورنی شده است.

*در روش مشارکتی تورم در درون سود قرار دارد

وی با تاکید بر اینکه قرائن زیادی وجود دارد که سیستم بانکی این اصول را رعایت نمی‌کند، گفت: در عقود مشارکتی قطعا سپرده‌گذار برای دریافت سود باید صبر کند تا بنگاه یا پروژه به سوددهی برسد اما در حال حاضر بانک‌ها به قرض پول مبادرت می‌کنند.

*تورم در صدر اسلام هم وجود داشته است

وی درخصوص این تحلیل که در صدر اسلام تورم در اقتصاد وجود نداشته و بر این اساس قرض بدون دریافت بهره صورت می‌گرفته است، افزود:‌ بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهد که در آن زمان هم با افزایش یا کاهش حجم پول قیمت کالاها تغییر می‌کرد.

سبحانی در پاسخ به این سوال که در صورت زیان پروژه، زیان سپرده‌گذار به چه نحوی پرداخت خواهد شد، اظهارکرد: مردم باید وکیل خود را به درستی انتخاب کنند؛ البته بهتر بود از ابتدای انقلاب به جای بانک‌ها، فعالیت‌های سرمایه‌گذاری در موسسات سرمایه‌گذاری متمرکز می‌شد و بانک تنها برای حساب‌های جاری و انجام خدمات بانکی فعالیت می‌کردند، هم‌اکنون از شرایط بهتری برخوردار بودیم.

وی ادامه داد: هر فرد باید هزینه انتخاب خود را بپردازد؛ در قرآن ربا به عنوان جنگ با خدا و رسول معرفی شده است و به براساس نظر فقها حرام خدا تا قیامت حرام و حلال خدا تا قیامت حلال است.

*مصوبه شورای پول و اعتبار مغایر با قانون بانکداری بدون ربا است

این اقتصاددان در پاسخ به سوالی درخصوص مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش نرخ سود سپرده به 21 درصد، بیان کرد: این رفتار شورای پول و اعتبار با قانون بانکداری بدون ربا مطابقت ندارد و در این شرایط باید از تسهیلات گیرنده بیش از این میزان سود دریافت شود.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است دولت بگوید برای تسهیلات گیرنده نرخ سود 16 درصد و برای سپرده‌گذار 21 درصد که این به معنای این است که پول نفت و مالیات همه مردم باید به سپرده‌گذران پرداخت شود در حالی که قانون بانکداری بدون ربا سود را متغیر و براساس بازدهی حقیقی اقتصاد در نظر گرفته است.
انتهای پیام/م


نوشته شده توسط : ramin h

وضعیت تولید علم در میان 22 کشور جهان/مقایسه تولید علم ایران و ترکیه

جمعه 30 دی 1390   10:03 ب.ظ

مهراد تشریح کرد
وضعیت تولید علم در میان 22 کشور جهان/مقایسه تولید علم ایران و ترکیه

خبرگزاری فارس: رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، وضعیت تولید علم در میان 22 کشور جهان را تشرح کرد.

خبرگزاری فارس: وضعیت تولید علم در میان 22 کشور جهان/مقایسه تولید علم ایران و ترکیه

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، جعفر مهراد رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، با بیان اینکه نظام‌های مختلفی در جهان وجود دارند که براساس اهدافی که دنبال می‌کنند، عملکرد پژوهشی دانشمندان، مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی کشورها و نشریات علمی را مورد سنجش قرار می‌دهند، گفت: بخش مهم اطلاعات مورد استفاده برای رتبه‌بندی و سنجش از استنادهای مقاله‌های نشریات معتبر بین‌المللی استخراج می‌شود

وی به تعریف مؤلفه استناد پرداخت و گفت: استناد مؤلفه‌ای است که نظام ارزیابی براساس تعداد دفعاتی که به طور متوسط یک مقاله مورد استناد قرار می‌گیرد عمل سنجش را به انجام می‌رساند. بر این اساس، فرآورده‌های یک نظام رتبه‌بندی از راه‌های مختلف عملکرد پژوهشی کشورها را مورد مطالعه قرار می‌دهند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، با اشاره به پایگاه تامسون رویترز و ISI، خاطرنشان کرد: این پایگاه، نظامی با فرآورده‌های مختلف است که 8005 نشریه را در بخش علوم و 2678 نشریه را در بخش علوم اجتماعی در پایگاه‌های اطلاعاتی خود پردازش می‌کند.

به گفته مهراد، پایگاه تامسون رویترز در مقایسه با پایگاه اسکوپوس که نزدیک به 20000 نشریه علمی دارد از جهت پوشش اطلاعات کوچک‌تر است، بنابراین جایگاه کشورها، مؤسسات، نشریات و دانشمندان به طور طبیعی در مقایسه با اسکوپوس متفاوت خواهد بود و این تفاوت دلیلی بر ضعف یا نقص مؤلفه‌های یاد شده به حساب نمی‌آید.

* انتشار آمار تولید علم سال 2011 در پایگاه تامسون رویترز

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری با اعلام خبر انتشار آمار تولید علم برای سال 2011 در پایگاه تامسون رویترز، تصریح کرد: در سال گذشته، کشورهای آمریکا، چین، انگلستان، آلمان و ژاپن پنج کشور برتر جهان از نظر تولید علم بودند.

جدول وضعیت تولید علم 5 کشور برتر علمی جهان در سال 2011
، ردیف، نام کشور ،تعداد مقاله، درصد و تولید علم:
1 آمریکا 463 هزار و 734 26.62
2 چین 146 هزار و 374 8.4
3 انگلستان 138هزار و 262 7.94
4 آلمان 111 هزار و 677 6.41
5 ژاپن 87 هزار و 852 5.04

جدول وضعیت تولید علم 5 کشور دیگر در سال 2011

1 فرانسه 76 هزار و 926 4.42
2 کانادا 69 هزار و 248 3.98
3 ایتالیا 66 هزار و 54 3.79
4 اسپانیا 55 هزار و 384 3.18
5 استرالیا 49 هزار و 911 2.87

جدول وضعیت ایران در میان کشورهای تولید‌کننده علم:

1 کره جنوبی 11
2 هندوستان 12
3 هلند 13
4 برزیل 14
5 روسیه 15
6 سوئیس 16
7 تایوان 17
8 ترکیه 18
9 سوئد 19
10 لهستان 20
11 بلژیک 21
12 ایران 22

مهراد با اشاره به رتبه ایران که 4 پله بعد از ترکیه قرار دارد، خاطرنشان کرد: به طوری که مشاهده می‌شود فاصله ایران با ترکیه که دو کشور برتر منطقه از نظر تولید علم‌اند، 4 رتبه است اما این تفاوت چندان مهم نیست زیرا از یک طرف پوشش اندک نشریات در پایگاه تامسون رویترز و از طرف دیگر قرار گرفتن تعداد زیادی از کشورهای توسعه یافته از اروپا بعد از رتبه 22 که در سال 2010 به ایران تعلق دارد، نشان می‌دهد که جایگاه فعلی ایران به ویژه در سال 2011 با دو پله صعود به رتبه 20 دست یافته است مقبول و در خور توجه است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم کشورهای بعد از ایران را نام ببریم به ترتیب اتریش، دانمارک، رژیم اشغالگر قدس، یونان، فنلاند، پرتغال، نروژ و جمهوری چک رتبه‌های 23 تا 30 تولید علم جهان را به خود اختصاص داده اند.

وضعیت تولید علم در سال 2011

به گفته رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، در سال 2011 وضعیت تولید علم متفاوت است، حتی در بین 5 کشور برتر تولید کننده علم در این سال، جابه‌جایی صورت گرفته است.

وی با اشاره به رتبه این کشورها گفت: آمریکا با 442 هزار و 378 مقاله حدود 34/30 درصد از کل تولید علم جهان را منتشر کرده است در حالی که رتبه دوم جهان در سال 2011 به جمهوری خلق چین تعلق دارد.

* مقایسه جایگاه کشورها در تولید علم به تفکیک مقاله

مهراد ادامه داد: کشور آلمان در این سال نسبت به انگلستان که در سال 2010 مقام سوم را در دست داشت پیشی گرفته و ژاپن نیز آلمان را نسبت به سال 2010 پشت سر گذاشته است. بدین ترتیب، میزان تولیدات علمی این کشورها در سال 2011 به ترتیب چین 171هزار و 634 مقاله(77/11 درصد)، آلمان 107 هزار و 89 مقاله(34/7 درصد)، اسپانیا 81 هزار و 681مقاله(6/5 درصد)، و انگلستان 73 هزار و 573 مقاله(05/5 درصد) از کل تولید علم دنیا است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، با اشاره به کشورهایی که صاحب رتبه‌های 6 تا 10 تولید علم در جهان هستند، گفت: این رتبه ها که به ترتیب به فرانسه، کانادا، ایتالیا، اسپانیا و استرالیا تعلق دارد نشان می‌دهد که در دو سال بررسی تفاوتی میانشان مشاهده نمی‌شود.

به گفته مهراد بعد از رتبه 10 به ترتیب کشورهای کره جنوبی، هندوستان، هلند، برزیل، تایوان(رتبه 15) که این جایگاه در سال 2010 به روسیه تعلق داشت. سویس، روسیه، ترکیه، سوئد و ایران(رتبه 20 در مقایسه با سال 2010 که دارای رتبه 22 بود) قرار دارند.

*مقایسه ای دیگر میان ایران و ترکیه

وی ادامه داد: ترکیه در سال 2011 میلادی 23 هزار و 916 مقاله(64/1 درصد) و ایران در همین سال 21 هزار و 38 مقاله(44/1 درصد) از کل تولید علم جهان را منتشر کرده‌اند. اهمیت این مقایسه در این واقعیت نهفته است که فاصله موجود یعنی این دو کشور در منطقه اندک شده و بدین ترتیب حتی اگر مبنای مقایسه تولیدات علمی برای نیل به رتبه اول در سند چشم‌انداز ایران 1404، پایگاه تامسون رویترز باشد، دست یافتنی است.

سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام با اشاره به جایگاه ایران بعد از لهستان و بلژیک، اظهار داشت: در سال 2011، جمهوری اسلامی ایران کشورهای لهستان و بلژیک را پشت سر گذاشته است سپس، بعد از این دو کشور که به ترتیب دارای جایگاه 21 و 22 تولید علم جهان‌اند، کشورهای دانمارک با 14 هزار و 417 مقاله، اتریش با 14 هزار و 367 مقاله، رژیم اشغالگر قدس با 13 هزار و 155 مقاله، یونان با 11 هزار و 871 مقاله، ‌پرتغال با 11 هزار و 227 مقاله، نروژ با 10 هزار و 847 مقاله، فنلاند با 10 هزار و 811 مقاله و جمهوری چک با 10 هزار و 86 مقاله قرار دارند.

* مهمترین ویژگی ایران در رشته‌های مهندسی

به گفته رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، در ماه سپتامبر سال 2011 میلادی ایران جزو کشورهایی است که از آن در دو حوزه علمی به عنوان ستاره در حال ظهور نام برده شده است. پایگاه تامسون رویترز با معرفی ایران در رشته‌های مهندسی و میکروبیولوژی ایران را به عنوان کشوری که در این دو رشته بیشترین استنادها را در بازه زمانی مورد اشاره دریافت کرده معرفی کرده است. ویتنام و پاکستان نیز از یک چنین خصیصه‌ای برخوردار بوده‌اند.

* ایران ستاره نو ظهور در حوزه محیط زیست

مهراد خاطرنشان کرد: پایگاه تامسون رویترز در ماه ژوئیه سال 2011 میلادی ایران را در بین ستاره‌های در حال ظهور در حوزه محیط زیست و اکولوژی کشوری پراستناد معرفی کرده است.

وی گفت: مفهوم این عبارت آن است که انتشارات علمی ایران در رشته محیط زیست و اکولوژی از استنادهایی که دریافت کرده از حد آستانه بیشتر است. در رشته بیولوژی مولکولی و ژنتیک نیز موضوع استناد به انتشارات علمی ایران در ماه مـِی سال 2011 قابل توجه و ایران همسان با 20 کشور پراستناد جهان جزو کشورهایی معرفی شده است که از آن به عنوان ستاره‌های در حال ظهور یاد می‌شود.
انتهای پیام/


نوشته شده توسط : ramin h